Základní škola Plánická Klatovy

Aktuality školy Plánická

Děvčata přivezla bronz z republiky v basketuautor Mgr. Václav Šelmát, publikováno 31.05.2015 v 21:39

Děvčata přivezla bronz z republiky v basketu

Osmičlenné družstvo žákyň ze ZŠ Klatovy Plánická ul. si splnilo sen a přivezlo bronzové medaile a pohár ministra školství za třetí místo v Republikovém finále základních škol v basketbalu v Jindřichově Hradci. V duchu mota a pokřiku „ Co chceme? – Vyhrát! Co pro to uděláme? -Všechno!“ se odehrával krásný sen, který 29.-30. dubna došel naplnění.

Všechno to začalo před třemi roky, kdy se prvně z okresního kola probojovalo družstvo mladších žákyň do krajského finále a potkaly se kamarádky z BK Klatovy ve školním teamu. Už tehdy byla vůdčí osobností Karolína Zástěrová, která zůstala kapitánkou družstva  dodnes  a velmi často na sebe bere roli tvůrce hry, brání nejtěžší protihráčky. Velmi houževnatou hráčkou vnášející do hry klid a dobrou náladu je Tereza Vizingerová, která s Míšou Maryškvou patří mezi nejobětavější a nejběhavější hráčky. Vysokou podkošovou hráčkou, která na sebe několikrát vzala zodpovědnost posledních střel na koš  a rozhodla  tak například o postupu do semifinále je Tereza Křiváčková. Pátou basketbalistkou teamu je dívka, která udělala největší pokrok za celé tři roky. Z neohrabané driblistky a ne moc dobré střelkyně se Barbora Holubová stala nejužitečnější hráčkou, která byla na RF v Jindřichově Hradci zařazena do Allstar teamu mistrovství. Další dívka , Lucie Tůmová, si s námi na basket odskočí, když zrovna nereprezentuje ČR v hasičském sportu. Další všestrannou sportovkyní , která doplňuje tým je Annna Rubášová, florbalistka a stolní tenistka, která společně s Karolínou Zástěrovou  před týdnem přivezly z okresního kola ve stolním tenise  stříbrnou a bronzovou medaili. A poslední hráčka Nikola Veselá na tom není jinak, kromě stolního tenisu je i výbornou atletkou.  Co je však mnohem důležitější, než individuální přednosti hráček, je týmová spolupráce, soudržnost a obětavost.                                                                 

     žákyně naší školy měly po dva roky možnost startovat na RF v basketbalu jako domácí pořadatelské družstvo a  získat tak cenné zkušenosti, které letos proměnily v bronz. Letošní školní basketbalovou sezónu naše družstvo započalo okresním kolem na domácí palubovce na Vodojemu, kde jednoznačně zvítězilo. Poté už nás čekala opět cesta do Kožlan, kde se konalo krajské finále. Zde dívky narazily na velmi těžké soupeřky z 21. ZŠ v Plzni. Zápas byl velmi dramatický, v posledních sekundách se naše dívky ujaly jednobodového vedení a to dokázaly  i přes velkou snahu soupeřek ubránit.  Dalším krokem k postupu na republikové finále měla být kvalifikace, ale nakonec dvě družstva ze středočeského kraje vzdala, pro velkou nemocnost a dívky tak postoupily bez boje.

    Letošní republikové finále v basketbalu se konalo v Jindřichově Hradci, kam dívky odcestovaly ve středu 29. dubna brzy ráno. Družstva děvčat byla rozdělena do dvou skupin po třech. Ve skupině A byly celky ZŠ Stříbrnická Ústí nad Labem, ZŠ F.L. Čelakovského Strakonice, ZŠ Pardubice – Studánka    ve skupině B pak byly: ZŠ 17. listopadu Jičín, ZŠ Dr Horáka Prostějov, ZŠ Klatovy Plánická ul. Náš prní zápas proti Prostějovu, tak úplně nevyšel a osmibodová prohra 28:20 děvčata moc mrzela, ale záhy si chuť zpravila na druhém zápase. Zde náš tým celou dobu dotahoval dvou až čtyřbodový náskok soupeřek z Jičína, ale v závěru se podařilo vyrovnat a v posledních deseti sekundách vstřelila rozhodující míč z poměrně velké dálky Tereza Křiváčková na 22:20.  Již postup do semifinále byl velkým úspěchem. Druhý den 30. dubna, pak v ranních hodinách  sehrála děvčata  velmi vyrovnaný souboj  s dívkami z Ústí nad Labem  a jen díky nepovedené poslední čtvrtině, kdy se nám nepodařilo skórovat, spíše jsme často chybovaly, prohrála 30:20. Rozhodující souboj o třetí místo byl duel s Prostějovem, se kterým jsme den předtím prohráli. Naštěstí se zápas dívkám dařil hned od začátku, kdy si dívky vytvořily až osmibodový náskok. Ke konci soupeřky stáhly náskok na pouhé tři body, které se podařilo velmi precizní obranou ubránit. V tomto zápase byla největší oporou kapitánka družstva Karolína Zástěrová, která nejen, že dala spoustu  košů ze hry, ale poslední tři rozhodující koše střelila z šestek (trestných hodů).  Ukázala, že má pevné nervy a velmi přesnou mušku. Hráčky si byly vědomy jedinečností tohoto turnaje a jeho významem, protože hrály vždy naplno i přes různá zranění. Můj velký obdiv patří Míše Maryškové, která pravděpodobně dohrávala s naštípnutým prstem, který měla pevně zatejpovaný, ale i tak muselo každé chycení míče velmi bolet. Tereza Vizingerová odehrála celý turnaj s nataženým zadním stehením svalem. Na závěr bych rád našim žákyním poděkoval za jejich úžasnou reprezentaci naší školy a nejen školy v Plánické ulici, ale i města Klatov. Poděkování patří  také rodičům žákyň za to, že dívky vedou ke sportu a trenérům, kteří děvčata za ty tři roky trénovali, za obětavou práci, kterou trenérská činnost je. Rád bych děvčatům popřál ještě mnoho takových zážitků a úspěchů, protože kdo se může pochlubit tím, že mu medaili předával sám Jiří Zídek první Čech v NBA nebo Eva Veselá reprezentantka a vítězka euroligy žen.